Haberler

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler Açıklandı

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler Açıklandı

Evin havasını temizlemek ve oluşabilecek sağlık problemlerin önüne geçmek için evi sık sık havalandırmak bazen yetmiyor. Havayı formaldehit ve karbon monoksit gibi zararlı maddelerden arındırmak ve astım gibi pek çok hastalığı engellemek için bilimsel olarak kanıtlanan evin havasını temizleyen bitkiler açıklandı.

NASA tarafından 2018 yılında tamamlanan araştırmaya göre iç mekânların havasını bitkiler yardımı ile temizleyebileceğimiz ortaya çıktı. Daha temiz ve sağlıklı hava solumak için tercih edilmesi gereken bitkiler havadaki formaldehit, trikloretilen, amonyak gibi zararlı kimyasalları temizliyor. NASA tarafından kapalı mekânların her 10 metrekaresi için açıklanan bitkilerden birinin bulunması tavsiye ediliyor. NASA tarafından belirtilen listede yer alan bitkilerin havadaki kimyasalları absorbe ettiği için oldukça ilgi görüyor.

Cüce Feniks

Cüce hurma palmiyesi olarak da bilinen cüce feniks bitkisi havadaki formaldehit ve ksilen maddelerini absorbe edebiliyor. Güneşli ve yarı güneşli yerlerde yaşayabilen cüce feniks iç mekânlar için oldukça uygun bir bitki türü olarak öne çıkıyor.

Aşk Merdiveni

Diğer bitkilere göre daha hızlı büyüyen aşk merdiveni havadaki ksilen ve formaldehiti hapsederek daha sağlıklı bir hava sağlıyor. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmaması gereken salon eğreltisi yani aşk merdiveni bitkisi düzenli sulanması halinde odadaki nem oranını da yükseltiyor.

Kurdele Çiçeği

Kökü, yumrusu ve üst kısmındaki yaprakları ile havayı arındıran kurdele çiçeği havadaki birçok zararlı maddeyi emmektedir. Özellikle havadaki karbonmonoksiti temizleyen kurdele çiçeği her türlü yetiştirme şartına uygun olduğu için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Antoryum

Bir diğer adıyla flamingo çiçeği havadaki amonyağı temizlemektedir. Bu yüzden mutfak ve banyo gibi temizlik malzemelerinin yoğun olarak bulunduğu alanlarda kullanılması daha sağlıklıdır.

Çim Zambağı

Kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan çim zambağının bakımı da oldukça kolaydır. Havadaki trikloretilen, amonyak ve ksilen maddelerini absorbe eden çim zambağı mor görüntüsü ile oldukça hoş bir bitki olarak öne çıkmaktadır.

Kasımpatı

Renkleri ile göz alan kasımpatı havada bulunan beş farklı kimyasalı temizleme konusunda oldukça başarılı bir bitkidir. Havadaki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyak maddelerini temizleyen kasımpatını 5 ile 10 derece arasında bakıldığında daha uzun süre yaşamaktadır.

Aloe Vera

Cilde yararı ile bilinen aloe vera havadaki karbon monoksitinin zararlı etkilerini azaltması ile bilinmektedir. Yetiştirmesi oldukça kolay olan aloe veranın yaprakları yara ve yanıklara da oldukça iyi geldiği için her evde bulunması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir