Haberler

En Zahmetsiz Bitkilerden: Kaktüs

En Zahmetsiz Bitkilerden: Kaktüs

Diğer bitkiler kadar sulama istemeyen ve iç mekânlarda da kolaylıkla bakılabilen kaktüsler farklı çeşit ve boyları ile oldukça güzel görünümlü bitkilerdir. Özellikle kaktüsler çiçek açtıklarında daha renkli ve hoş bir görünüme bürünürler. Her ortama uyum sağlayan kaktüslerin çiçek açmasını ve uzun süre yaşamasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır.

Kendi aralarında dikenli ve dikensiz olarak ayrılan kaktüslerin çiçekleri de farklıdır. Dikensiz kaktüs olarak bilinen sukulentler çoğunlukla çiçek açmaz. Diğer bitkilere göre çok daha yavaş büyüyen kaktüsler yüz yıla kadar yaşayabildikleri için oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bitkiler olarak bilinirler. Genellikle dekor amaçlı kullanılan kaktüsler doğru bakım yapılması halinde çok güzel çiçekler açarlar ve tıpkı normal yeşil yapraklı bir bitkinin keyfini verirler. Kaktüslerin daha uzun süre yaşamasını ve çiçek açmasını istiyorsanız aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 1. Saksı toprağı olarak da geçen torf karışımı topraklarda kaktüsler uzun süre yaşayamaz.
 2. Kaktüsü yeni bir toprağa ektiğinizde 1 ya da 2 gün boyunca su vermemelisiniz. Su vermeniz halinde kaktüs direkt olarak köklerinden çürüyecektir.
 3. Bu yüzden perliti bol olan toprakları tercih etmekte fayda vardır.
 4. Saksı seçiminiz kaktüsün tam boyutuna göre olmalıdır. Daha büyük kaktüs ve aşırı toprak kaktüsü hızlı bir şekilde çürütebilir.
 5. Kaktüsün gerekli vitaminlerini alması için kaktüs vitaminlerini kullanabilirsiniz.
 6. Diğer bitkilere göre güneşe çok dayanıklı olan kaktüsü güneş ışığı almayan bir yere koyarsanız çok uzun süre yaşamaz. Kaktüsünüzü günün belli saatlerinde güneş ışığı alan bir yere koymalısınız.
 7. Kaktüsün bulunduğu ortamın aşırı sıcak olması kaktüsü öldürebilir. Bunun yanı sıra direkt öğle güneşi kaktüse vurursa çürümesine yol açabilir.
 8. Kaktüsü çok fazla sularsanız çürümeye başlar. Bu yüzden haftada 1 ya da toprak kuruluğuna göre daha az sulamanız gerekir.
 9. Fazla suyu biriktiren saksı altlığını boşaltmanız gerekir. Boşaltmamanız halinde kaktüs suya maruz kaldığı için yine çürüyecektir.
 10. Kaktüsünüzün tozlanması halinde üzerindeki tozları temizlemelisiniz. Tozlu bir kaktüs hem gelişemez hem de çiçek açamaz.
 11. Kaktüsün saksısını değiştirmek istiyorsanız ocak veya şubat aylarını ya da temmuz ile ağustos aylarını beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir