Gösterilen sonuç sayısı: 2

Kenar çubuğunu göster

İster iç mekan bitkilerini saksıda isterseniz bir bahçeye sahip olun, toprak seçimi bitki sağlığı için çok önemlidir. Bitkilerinize doğru miktarda drenaj, toprak kıvamı ve besin tutma sağlamak için en iyi toprağı seçin. Doğru toprak türünü seçmek ve hatta kendi saksı karışımınızı yapmak da uzun vadede uygun maliyetli olabilir. Bu kapsamda bitki toprağı seçiminde dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Söz konusu noktaları aşağıdaki gibi ifade edebiliriz.

Tesisinizin İhtiyaçlarını Belirleyin

Bitkinize çevrimiçi bakın, bitki tanımlama kitabını çevirin veya satın aldığınızda bitkiye eşlik eden etiketi okuyun. Bunlar, bahçenize ekleyeceğiniz bitkilerin özel ihtiyaçları hakkında bilgi bulmanın yollarıdır ve bu malzemeyi bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu uygun topraklardan birini seçmek için kullanabilirsiniz. Örneğin bitkinizin ihtiyaç duyduğu nem miktarını düşünün. Bir çöl bitkisi, bir sulak alan bitkisi için topraktan daha kolay tahliye edilebilen kumlu saksı toprağına ihtiyaç duyacaktır.

Tesisinizin İhtiyaç Duyduğu PH Seviyesini Hesaplayın

Çoğu saksı karışımının pH’ı 7.0’a sahipken, Afrika Menekşesi gibi bir bitki daha asidik bir toprağa ihtiyaç duyar, özellikle de pH’ı 6.0 olan bir seçim ile bitkilerinizin sağlıkla büyümesini sağlayabilirsiniz. Yerli bitkilerin belirli toprak gereksinimleri olacaktır. Her zaman bitkinizin özel ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinin veya yerel fidanlığınıza herhangi bir yerel bitki için optimum toprak ve pH’ın ne olduğunu sorun.

Bitkilerinizin ne sıklıkla taze toprağa ihtiyaç duyacağını belirleyin. Bitkileriniz her mevsimin başında yeni toprağa ihtiyaç duyuyorsa, geleneksel toprak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir, çünkü organik saksı toprağı yeniden kullanılabilirken, geleneksel toprak sadece bir büyüme mevsimi sürer ve daha sonra atılabilir.

Siz de bitkileriniz için en uygun toprakları tercih etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Birbirinden kaliteli bitki toprakları ile bitkilerinizi büyütebilirsiniz.