Kenar çubuğunu göster

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

 

Tohum hem kapalı tohumlu bitkilerin (çiçekli bitkiler) hem de açık tohumluların (örneğin iğne yapraklılar, sikadlar ve ginkgolar) karakteristik üreme gövdesi olarak ifade edilmektedir. Esasen tohum, tek başına veya çimlenmeden sonra erken gelişimi için depolanan gıda eşliğinde minyatür gelişmemiş bir bitkiden oluşur ve koruyucu bir kaplama ile çevrilidir. Çoğunlukla küçük boyutlu olan ve çevrelerine ihmal edilebilir talepler getiren tohumlar, ilişkileri her zaman açık olmayan çok çeşitli işlevleri yerine getirmek için son derece uygundur.

Tohumların Önemi

Bitki sporlarla veya vejetatif olarak çoğalmadıkça bitki yaşamı tohumlarla başlar. Tohumlar nereden geliyor? Bir çiçeğin veya çiçeğe benzer yapının yan ürünleridir. Bazen tohumlar meyvelerle kaplanır, ancak her zaman değil. Tohumlar, çoğu bitki ailesinde birincil çoğaltma yöntemidir. Tohumun yaşam döngüsü çiçekle başlar ve bir fide ile biter, ancak aradaki birçok adım bitkiden bitkiye değişir.

Tohumlar boyutlarına, yayılma yöntemlerine, çimlenmelerine, foto tepkilerine, belirli uyaranlara ihtiyaç duymalarına ve diğer birçok karmaşık faktöre göre değişir. Örneğin , hindistancevizi hurmasının tohumuna bakın ve onu bir orkidenin çok küçük tohumlarıyla karşılaştırın; boyutlardaki çok çeşitli şeyler hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bunların her birinin farklı bir dağıtma yöntemi vardır ve yalnızca doğal ortamlarında bulunan belirli çimlenme gereksinimleri vardır.

Tohumun Kısımları

Tohumun farklı kısımları vardır. Söz konusu kısımlar aşağıdaki gibidir.

Embriyo

Tohumun canlı olan kısmı embriyodur. Embriyoda ki ilk yaprakçıklara çenek ismi verilmektedir.

Tohum Kabuğu

Tohumun kabuğunda ki lignin, süberin ve kütin gibi maddeler yer almaktadır. Söz konusu maddeler ile sert bir hal almıştır.

Besin Dokusu

Bitkilerin erişkin olmadan önce ki beslenme yeri olarak bilinmektedir.

En özel ve değerli tohumları satın almak için Bahçe Nalbur ayrıcalıklarından faydalanın!