Gösterilen sonuç sayısı: 6

Kenar çubuğunu göster

 

Gübre adından da anlaşıldığı gibi bitkiler için gerekli olan besini ifade etmektedir. Gübreler, bitkilere besin sağlamak için toprağı canlandırmak için yapılır, ancak kendi besinlerini hazırlamak bitkilerin kendilerine kalmıştır. Bitkiler besinlerini topraktan aldıkları besinlerle, özel bir hava, su ve güneş ışığı karışımı ile yaparlar. Hava, bitkiye yapraklarından giren karbondioksiti sağlar.

Karbondioksit bitkinin yapraklarından içeri girdiğinde, güneşin enerjisini emen ve depolayan klorofille karşılaşır ve sonuçta kloroplastlar oluşur. Klorofil içindeki kloroplastlar karbondioksit ile birleşerek basit bir şeker oluşturur. Bu şeker, emilen suyun bitkinin tamamına yayılmasıyla yayılır.

Gübrenin Önemi

Su, fotosentez işleminin gerektiği gibi çalışması için hayati öneme sahip topraktan alınan şekeri ve ayrıca topraktan alınan mineralleri ve besinleri de alarak köklerden bitkinin içine doğru hareket eder. Bitki hücrelerinin şişkinliğini korumak için suyun varlığı da gereklidir. Bitki yeterli miktarda su almıyorsa, hücreler o kadar şişkin olmayacak ve solgunluğa neden olacaktır.

Bitkilerin kendi besinlerini oluşturmaları için ihtiyaç duydukları elementleri sağlamaya yardımcı olmak için toprağa gübreler eklenir. Bitki besinleri topraktaki besin maddelerinden ve hava, su ve güneş ışığı gibi diğer temel unsurlardan yapılır. Gübreler yüksek düzeyde nitrojen, fosfor ve potasyum içerdiğinde, ancak gerekli diğer mikro besinlerden yoksun olduğunda, bitkiler yetersiz beslenecektir. Bitkiler iyi büyümek ve dengeli beslenme sağlamak için 13 besinin tümüne ihtiyaç duyar.

Doğal Gübreler

Farklı gübreler besinlerini organik veya kimyasal formlardan alır. Organik gübreler gübre, kompost veya balık unundan yapılır. Kimyasal besinler biçim olarak daha saftır, ancak oldukça maliyetli olabilir. Kimyasal gübreler genellikle suda çözünürdür ve genellikle sulama sırasında bitkilere doğrudan su içinde seyreltilerek ve daha sonra bitkilerinizi sulamak için bu suyu kullanarak eklenir, böylece besinler bitkiler tarafından hemen emilebilir. Organik besinlerin toprağa karışması biraz daha uzun sürer, ancak kendi kompost yığınınız olan bir ev bahçıvanıysanız, organik gübre kullanmak size çok para kazandırabilir.